Rakovina prsu: příznaky, diagnóza a prevence

V dnešní době je rakovina prsu jednou z nejčastějších a nejvíce závažných nemocí postihujících ženy. Rakovina prsu je forma maligního nádoru, který se vyvíjí v tkáních prsu. Je důležité tuto nemoc co nejdříve identifikovat a začít s léčbou, neboť raná detekce může zásadně zlepšit prognózu pacientek.

Karcinom prsu a jeho typy

Karcinom prsu je nejčastějším typem rakoviny prsu. Existuje několik různých typů karcinomu prsu, včetně ductálního karcinomu in situ (DCIS), lobulárního karcinomu in situ (LCIS), invazivního duktálního karcinomu (IDC) a invazivního lobulárního karcinomu (ILC). Každý z těchto typů se liší v závislosti na postižených tkáních a stupni agresivity.

Příznaky rakoviny prsu

Příznaky rakoviny prsu se mohou lišit u různých jedinců, ale existují určité znaky, na které byste měli být pozorní. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Výskyt nového hrudního uzlu nebo zduření
  • Změny velikosti nebo tvaru prsu
  • Změny v barvě nebo struktuře kůže na prsu
  • Výtok z bradavek, který není mateřským mlékem
  • Bolesti nebo nepohodlí v oblasti prsu

Jak poznat rakovinu prsu

Rakovinu prsu můžete pozorovat sami prostřednictvím pravidelných samoobsloužení prsou. To vám umožní rychle identifikovat změny ve svých prsou. Pravidelné mamografie jsou také klíčové pro detekci rakoviny prsu v raných stadiích. Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých příznaků, měli byste se co nejdříve obrátit na svého lékaře.

Diagnóza a léčba

Diagnóza rakoviny prsu zahrnuje různé metody, včetně mamografie, ultrazvuku a biopsie. Po stanovení diagnózy lékař zvolí vhodnou léčebnou strategii. Možné metody léčby zahrnují chirurgický zákrok, chemoterapii, radioterapii a hormonální terapii. Kombinace těchto metod závisí na typu rakoviny prsu, jejím stadiu a individuálních faktorech pacientky.

Prevence rakoviny prsu

Prevence je klíčová pro snížení rizika vzniku rakoviny prsu. Pravidelné kontroly u lékaře, zdravá strava, dostatek pohybu a minimalizace konzumace alkoholu jsou důležité pro udržení zdraví prsou. Pokud máte zvýšené genetické riziko, může být zvážena preventivní mastektomie.

Je rakovina prsu výhradně ženskou nemocí?

Ne, i muži mohou dostat rakovinu prsu, ale je to mnohem méně časté než u žen.

Mohu snížit riziko rakoviny prsu životním stylem?

Ano, zdravý životní styl může snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava a omezení alkoholu mohou přispět k prevenci.

Je mamografie bolestivá?

Mamografie může způsobit mírnou nepříjemnost, ale většina žen ji snese bez větších problémů. Je to krátkodobá procedura, která může zachytit rakovinu prsu v raných stadiích.

Existuje genetický test na predispozici k rakovině prsu?

Ano, genetický test BRCA může identifikovat mutace genů spojených s větším rizikem rakoviny prsu. Tento test může být užitečný pro jedince s rodinnou anamnézou rakoviny prsu.


Viz také:

Enik

ad516503a11cd5ca435acc9bb6523536?s=150&d=mm&r=gforcedefault=1

Photo of author

Enik

Napsat komentář