Ječné zrno (hordeolum) – příznaky, léčba a prevence

Vítejte v našem článku o ječném zrnu, též známém jako hordeolum. Tato bolestivá infekce víčka může být nepříjemná, ale s dostatečnými znalostmi o příznacích, léčbě a prevenci můžete minimalizovat její účinky. V následujícím textu vám poskytneme užitečné informace o ječném zrnu.

Ječné zrno: Co to vlastně je?

Ječné zrno, známé též jako hordeolum, je akutní bakteriální infekce mazové žlázy ve vašem víčku. Tato infekce většinou způsobuje zarudnutí, otok a bolest kolem postižené oblasti. Může se objevit na horním či dolním víčku, a to jak na vnitřní, tak vnější straně. Ječné zrno je často způsobeno bakterií Staphylococcus aureus.

Příznaky ječného zrna

Ječné zrno může mít následující příznaky:

 • Bolest a nepohodlí kolem postižené oblasti
 • Zduřelost a otok víčka
 • Rudnutí a citlivost na dotek
 • Možné vytvoření hnisu uvnitř nebo vně zanícené žlázy

Bolest víčka při mrkání a další obtíže

Ječné zrno může způsobit bolest při mrkání nebo dokonce při pohybu oka. Tento nepříjemný pocit je způsoben zánětem a otokem v oblasti víčka. Může také docházet k citlivosti na světlo, slzení oka a pocitu cizího tělesa v oku.

Léčba ječného zrna

Většina ječných zrn se hojí samy o sobě během týdne bez potřeby zvláštní léčby. K urychlení hojení a zmírnění obtíží můžete zkusit následující:

 • Používejte teplé komprese: Položte teplý a vlhký ručník na postižené místo několikrát denně. Pomůže to zlepšit průtok krve a urychlit hojení.
 • Hygienická opatření: Vyhněte se tření oka a nedotýkejte se ho nečistýma rukama. To pomůže zabránit šíření infekce.
 • Volně prodejné kapky či masti: Tyto produkty mohou pomoci zmírnit nepříjemné symptomy.
 • Nepíchejte ječné zrno: Pokud se vytvoří hnis, nezkoušejte ho prorážet sami. Můžete tím zhoršit infekci.

Prevence ječného zrna

Existuje několik opatření, která mohou pomoci zabránit vzniku ječného zrna:

 • Dodržujte hygienu: Často si umývejte ruce, abyste zabránili šíření bakterií.
 • Nepoužívejte zbytně tuhé kosmetické produkty kolem očí.
 • Vyhněte se sdílení kosmetiky a kosmetických pomůcek s jinými lidmi.

Framykoin je často používaný antimikrobiální přípravek, který se používá ke snížení zánětu a podpoře hojení. Při použití framykoinu na ječné zrno postupujte podle pokynů lékaře nebo farmaceuta. V případě, že se symptomy nezlepší nebo se zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.

Ječné zrno na horním víčku a uvnitř oka

Ječná zrna mohou postihovat jak horní, tak dolní víčko, a mohou se objevit jak uvnitř, tak vně oka. Postup léčby a péče závisí na umístění ječného zrna. Pokud máte jakékoli pochybnosti o tom, jak postupovat, poraďte se s očním lékařem.

Je ječné zrno nakažlivé?

Ano, ječné zrno může být nakažlivé, zejména pokud se dotýkáte infikované oblasti a poté nedostatečně umyjete ruce. Je důležité dodržovat hygienická opatření.

Dá se ječné zrno léčit doma?

Menší ječná zrna mohou obvykle vymizet samy o sobě a lze je léčit doma pomocí teplých kompresí a hygienických opatření. Pokud se však obtíže zhoršují nebo ječné zrno nezmizí, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Mohu používat make-up, když mám ječné zrno?

Je lepší se vyhnout používání make-upu kolem infikované oblasti, protože to může situaci zhoršit. Make-up by také mohl zabraňovat hojení.

Může ječné zrno způsobit vážné komplikace?

Většinou je ječné zrno neškodné a jeho příznaky odezní samy o sobě. Pokud však pozorujete zhoršující se příznaky, jako je silný otok, horečka nebo problémy s viděním, měli byste vyhledat lékařskou péči, protože to by mohlo značit vážnější infekci.


Viz také:

Enik

ad516503a11cd5ca435acc9bb6523536?s=150&d=mm&r=gforcedefault=1

Photo of author

Enik

Napsat komentář